23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Bygge- og anlægsvirksomheder stod for flest tabte arbejdsdage i 2025

Strejker og lockouts resulterede i 4.700 tabte arbejdsdage i 2025. Det er lavt set i forhold til andre år
Annonce

I 2025 var der lige som året før fortsat få arbejdsstandsninger i form af strejker og lockouts på det danske arbejdsmarked.

Antallet af tabte arbejdsdage steg i 2025 med 200 til 4700.

Det fremgår af tal fra Danmarks Statistik.

Der var flest tabte arbejdsdage inden for bygge- og anlægsbranchen.

Annonce

Her var der i alt 26 arbejdsstandsninger, som berørte i alt 899 ansatte i 2025. Det resulterede i 1.700 tabte arbejdsdage i alt.

Danmarks Statistik fremhæver tre år, hvor der siden 1996 har været markante konflikter på det danske arbejdsmarked.

Annonce

Det gælder 1998, 2008 og 2013.

I 1998 endte overenskomstforhandlingerne på det private arbejdsmarked i en konflikt, hvor omkring 450.000 ansatte nedlagde arbejdet.

Strejken er også kendt som gærkrisen på grund af de tomme brødhylder i supermarkeder.

Annonce

Konflikten betød, at der i 1998 var over tre millioner tabte arbejdsdage.

I 2008 var der konflikt på det offentlige område, fordi blandt andet sygeplejersker krævede et markant lønløft.

Annonce

Konflikten varede otte uger og resulterede i knap 1,9 millioner tabte arbejdsdage.

I 2013 blev lærerne lockoutet efter en konflikt om arbejdstidsregler. Det år var der lige knap en million tabte arbejdsdage.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|