Himmerland Boligforening investerer 40 mio. kr. i 18 almene boliger i St. Restrup ved Aalborg.
Projektet udføres i totalentreprise af entreprenørfirmaet Lars Pedersen & Søn.
Det oplyser det store almene boligselskab i en pressemeddelelse.
Projektet er en del af udviklingen af St. Restrup Fælled, hvor historiske referencer til områdets husmandskultur kombineres med nye boligformer. Området er udlagt som kulturmiljø, og bebyggelsen tilpasses det eksisterende herregårdslandskab.
Annonce- For godt 100 år siden blev der fra herregården Store Restrups jorde udstykket 50 husmandssteder, som udviklede sig til et stærkt lokalsamfund baseret på andelstanken. Den fortælling danner grundlag for det nye byggeri, hvor vi med herregården som nærmeste nabo vil fortolke historien i nutidige rammer, siger Ole Nielsen, direktør i Himmerland Boligforening, i pressemeddelelsen.
AnnonceSt. Restrup Fælled bliver etableret på et fem hektar stort areal i den nordvestlige del af den nordjyske landsby.
Foruden Himmerland Boligforenings 18 almene boliger, der bliver indrettet i rækkehuse, kan der i området også opføres 14 fritliggende ejerboliger.
AnnonceOle Nielsen forventer, at Himmerland Boligforenings nye afdeling vil kunne modtage beboerne medio 2027.
Annonce Annonce
