Alm. Brand Group lancerer et økonomisk incitament for håndværkere, der vælger CO2-reducerende byggematerialer.
Det oplyser forsikringskæmpen i en pressemeddelelse
Alm. Brand vil med sin nye ESG-strategi bidrage til den grønne omstilling i byggebranchen, hvor materialer står for en betydelig del af CO2-udledningen. Initiativet sker i samarbejde med Bygma og retter sig mod koncernens håndværkernetværk, der årligt håndterer tusindvis af skadesager. Målet er at reducere CO2-udledningen fra skadeudbedring med seks procent pr. skade inden 2028.
Annonce- Som forsikringskoncern har vi en stor opgave i at rådgive og hjælpe vores kunder med at undgå skader på deres bolig. Det er vores Klimaklar-løsning et rigtig godt eksempel på, hvor vi hjælper udsatte boligejere, der enten har haft en vejrskade eller bor i områder med særlig risiko, udtaler Mads Thinggaard, direktør for ESG i Alm. Brand Group.
- Samtidig har vi et stort fokus på genanvendelse og benyttelse af CO2-reducerende byggematerialer, som understøtter vores målsætning om at reducere CO2-emissionerne ved skadeudbedring af bygninger med seks procent i gennemsnit pr. skade i 2028, lyder det videre.
AnnonceOrdningen omfatter i første omgang 10 udvalgte varegrupper, herunder mursten, cement og gipsplader, som er udvalgt ud fra både klimaeffekt og tekniske krav. Bygma skal samtidig sikre tilgængelighed af materialerne samt dokumentation for deres klimaaftryk, hvilket skal understøtte rapportering og implementering i praksis.
- I Bygma vil vi gerne sikre mere ansvarlighed og omtanke for miljøet i byggeriet. Med samarbejdet med Alm. Brand Group er vi med til at skubbe til den grønne omstilling, fordi vi sætter fokus på at skabe incitament for håndværkerne til at vælge CO2-reducerende materialer. Produkterne er udvalgt i samarbejde med Alm. Brand Group og løsningen gør det samtidig nemt og gratis at dokumentere håndværkernes indkøbte materialer, udtaler Steen Vulpius, regionsdirektør Region NØ hos Bygma.
AnnonceInitiativet ændrer ikke kundernes frie materialevalg, men udvider ifølge parterne mulighederne for at vælge løsninger med lavere klimabelastning. Samarbejdet mellem Alm. Brand Group og Bygma forventes desuden løbende udvidet med flere produktkategorier i takt med efterspørgslen og dokumenterede klimaeffekter.
Annonce Annonce

