Svendborg Vinduer er pr. 1. februar flyttet til ny adresse, Gotlandsvej 4 i Svendborg. Her får virksomheden nu 870 kvadratemeter mod tidligere 550. Det skriver Ugeavisen Svendborg.
- Over de kommende år, forventer vi en stigende efterspørgsel efter kompositvinduer. Derfor skal vi være klar med større produktionslokaler og et effektivt produktionsflow, og vi vil da heller ikke afvise, at der bliver brug for en medarbejder eller to mere indenfor en overskuelig fremtid, siger de to ejere, Lars og Jan Jensen til ugeavisen.
Komposit er især populært i udlandet, men også i Danmark oplever Svendborg Vinduer en øget interesse som følge af stigende krav til energibesparelser, indeklima og minimal vedligeholdelse.
Svendborg Vinduer afsætter størstedelen af sine vinduer og døre via tømrere.