På trods af bekymringer for markedets tilstand, fortsætter de gyldne takter fra sidste års rekordår ind i 2026 for AO Johansen-koncernen.
Ifølge byggevaregrossistens nyligt offentliggjorte kvartalsrapport voksede omsætningen med knap 100 mio. kr. sammenlignet med sidste år. Også driftsindtjeningen (EBITDA) og bundlinjen løfter sig.
AnnonceLedelsen forklarer selv, at kvartalet startede svagt på grund af vejret, men at aktiviteten tog til, og at selskabet har vundet markedsandele.
- Efter en vejrpåvirket start på 2026 forbedredes aktivitetsniveauet, og AO genvandt momentum, hvilket resulterede i gevinster i markedsandele. Stigninger i leverandørpriserne overvåges nøje og er fortsat håndterbare på nuværende tidspunkt, siger koncerndirektør Niels A. Johansen i en forberedt kommentar.
Til gengæld er underskuddet på de finansielle poster lavere i første kvartal end året før, blandt andet som følge af et fald i den nettorentebærende gæld.
| Regnskabsår | Q1 2026 | Q1 2025 | Året 2025 |
| Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
| Nettoomsætning | 1.582 | 1.486,1 | 6.120,8 |
| Bruttoresultat | 380,3 | 355,3 | 1.485 |
| Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) | 98,9 | 93,5 | 434 |
| Resultat før finansielle poster (EBIT) | 58,1 | 60,4 | 292,6 |
| Resultat før skat | 53,8 | 60,4 | 260,1 |
| Periodens resultat | 42,7 | 40,1 | 200,7 |
| Egenkapital | 1.608,9 | 1.504,5 | 1.668 |
| Antal ansatte | 1.122 | 1.052 | 1.018 |
| Kilde: Interim report Q1 2026 (AO) | |||
B2C trækker læsset
Væksten drives især af B2C-forretningen, der voksede med 16,1 pct., mens B2B-segmentet, der er selskabets kerneforretning, kun voksede med 4,5 pct.
Særligt nyerhvervede VVS-Eksperten.dk fremhæves i rapporten som en virksomhed, der bidrog positivt til væksten.
Eksterne omkostninger og personaleomkostninger voksede til 281 mio. kr. fra 262 mio. kr., blandt andet drevet af inflation og investeringer i vækst. Antallet af medarbejdere er steget til 1.122.
Køber op kontant
Årets første måneder har også budt på opkøb. I slutningen af marts kunne AO annoncere, at koncernen har indgået en aftale om at købe JMV Cables for 55 mio. kr.
Købet, som skal finansieres kontant, sker som et led i AO’s strategiske fokus på elektrificering og det stigende behov i markedet for større og mere specialiserede kabelløsninger.
Det harmonerer også med de udmeldinger, som Niels A. Johansen kom med til investorkaldet i forbindelse med AO's årsrapport i februar.
- På længere sigt kan man forvente, at vi gradvist udvikler os til en mere udpræget skandinavisk aktør. Vi holder løbende øje med mulighederne i markedet. Det gælder både inden for B2C og B2B og både i Danmark og Sverige, sagde Niels A. Johansen.
Annonce
Her lød det videre, at ambitionen i 2026 er at vokse hurtigere end markedet.
- Vi vurderer, at vi er godt positioneret til at udnytte de vækstmuligheder, der opstår. Vi har ansat nye medarbejdere i en periode, hvor mange i branchen har skåret ned og sagt farvel til stærke kompetencer, sagde han.
Ledelsen fastholder forventningerne til året med en omsætning på 6,4-6,6 mia. kr. og resultat før af- og nedskrivninger på 460-500 mio. kr.
Det er dog med et betydeligt forbehold for usikkerhed i forhold til geopolitik og råvarepriser, lyder det.
Annonce



