Solar går nu ind som sponsor for elektrikerlandsholdet i et nyt partnerskab med Tekniq og Dansk El-Forbund.
Aftalen skal bidrage til at styrke udviklingen af unge elektrikertalenter i en branche, der står over for en markant mangel på arbejdskraft.
Ifølge parterne forventes der i 2035 at mangle omkring 7.500 elektrikere i Danmark, hvilket øger behovet for målrettede initiativer.
AnnonceMed sponsoratet bidrager Solar med materialer, udstyr og faglig viden samt støtte til deltagelse i træningskonkurrencer, faglige events på erhvervsskoler og lærlingedage.
Virksomheden ser selv engagementet som en naturlig forlængelse af sin eksisterende indsats for kompetenceudvikling gennem Solar Skolen.
Annonce- Hos Solar er vi begejstrede for denne unikke mulighed for at supportere den store talentmasse, vi ser i vores branche, siger Carsten L. Antonisen, Senior Vice President i Solar Danmark, i en pressemeddelelse.
Elektrikerlandsholdet, der er etableret af Tekniq og Dansk El-Forbund, samler udvalgte lærlinge i et intensivt udviklingsforløb med fokus på både faglige og personlige kompetencer.
Annonce- Når en stærk aktør som Solar engagerer sig, er det med til at løfte indsatsen omkring vores unge talenter og vise, at det tekniske erhvervsliv rummer både store karrieremuligheder og vigtig samfundsbetydning. Det er helt afgørende i en tid, hvor vi har brug for flere dygtige faglærte, siger uddannelseschef i Tekniq, Jørgen Prosper Sørensen.
AnnonceIfølge næstformand i Dansk El-forbund, Lars Kræmer, kræver det stærke partnerskaber at udvikle de bedste faglærte.
- Elektrikerlandsholdet er med til at sætte en høj standard for både faglighed og engagement, og med Solar ombord styrker vi fundamentet for at udvikle fremtidens elektrikere, siger han.
Annonce

