MH-Elektric A/S har opkøbt Nøhr El-Service i Hedehusene.
Ifølge MH-Elektric skal opkøbet styrke virksomhedens position på Sjælland og give kunderne adgang til en bredere kapacitet inden for elservice, installationer, energioptimering, tekniske løsninger og opgaver i forbindelse med forsikringssager.
AnnonceDet skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
- Vi ser Nøhr El-Service som en virksomhed med en stærk historie, et solidt omdømme og nogle kunderelationer, der er opbygget gennem mange år, siger Mark Hansen, direktør i MH-Elektric.
AnnonceNøhr El-Service har rødder tilbage til 1960 og løser opgaver for private, erhverv, industri og offentlige kunder.
Medarbejderne i Nøhr El-Service bliver en del af MH-Elektrics organisation.
- Vi tror på, at fremtidens elinstallatør skal kunne mere end at løse den enkelte opgave. Vi skal kunne rådgive, dokumentere, kvalitetssikre og skabe løsninger, der fungerer i praksis. Med Nøhr El-Service får vi endnu et stærkt fundament at bygge videre på — ikke mindst inden for forsikringssager, hvor erfaring, overblik, dokumentation og hurtig handling betyder meget for kunden, siger Mark Hansen.
AnnonceMH-Elektric har hovedkontor i Kvistgård og udfører blandt andet elinstallationer, service, fejlfinding, energioptimering og tekniske løsninger for private, erhverv og offentlige kunder.
Annonce Annonce