23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

ESCO ud på sidelinjen i Aarhus-renoveringer

Beregninger viser, at det vil være knap dobbelt så dyrt for Aarhus Kommune at få renoveret en række bygninger af en ESCO-leverandør frem for selv at stå for renoveringerne.

Teknik og Miljø i Aarhus Kommune har anbefalet byrådet at dropper en række renoveringer som ESCO-projekt. I stedet bør de gennemføres i regi af kommunens eget store energirenoveringsprojekt Aa+, lyder anbefalingen.

Fase 1 i ESCO-projektet er allerede realiseret. Det har bidraget med erfaringer, der kan drages nytte af i det fortsatte arbejde med at energirenovere kommunens bygninger.

Anbefalingen gælder således fase 2 af projektet. Kommunens beregninger viser, at renoveringen af ni skoler og andre institutioner vil koste 2,79 mio. kr., hvis kommunen selv står for renoveringerne, og 5,04 mio. kr., hvis det gennemføres af ESCO-leverandøren.

Afventer ny behandling

- Hovedårsagen til, at vi anbefaler, at Esco-projektets etape to stoppes, er, at der i projektet opereres med en tilbagebetalingstid på kun 10 år, hvorved det i mange tilfælde kun er de såkaldte lavthængende frugter, der kan komme med i projektet. I Aa+-projektet opereres der i højere grad med nutidsværdier og helhedsorienterede løsninger, fortæller projektleder og ingeniør i Aarhus Kommune, Tina Krøgh Jeppesen, til Licitationen.dk.

Ifølge mediet er sagen efter seneste byrådsmøde sendt fra Aarhus Byråd tilbage til Teknik og Miljø. Beslutningen om, hvorvidt renoveringerne gennemføres i ESCO- eller Aa+-regi, er derfor ikke endeligt truffet endnu.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.145