PFAS kan findes i byggevarer, uden at det fremgår af produktinformationen. Det gør det vanskeligt for bygherrer, rådgivere og entreprenører at fravælge stofferne og kan samtidig skabe problemer, når byggematerialer senere skal genbruges eller genanvendes.
AnnonceNu skal projektet Fra kortlægning til handling: PFAS i byggevarer undersøge, hvor stofferne findes, og hvilke koncentrationer de forekommer i.
Projektet samler Rådet for Grøn Omstilling, arkitektvirksomheden Henning Larsen, Søren Jensen Rådgivende Ingeniører og rådgivningsvirksomheden Tre – Trap, Rose & Ekblad.
Det skriver Rådet for Grøn Omstilling i en pressemeddelelse.
Projektet har fået en samlet bevilling på 2,4 mio. kroner fra den filantropiske forening Realdania og Grundejernes Investeringsfond.
Annonce- Vi har allerede enorme udfordringer med skadelige kemikalier i bygninger og byggeaffald fra fortidens materialevalg og mangelfulde regulering. Så længe vi tillader PFAS i nye byggevarer, efterlader vi os endnu et uoverskueligt kemikalieproblem i vores byggeri, siger Lone Hjorth Mikkelsen, ph.d. og seniorrådgiver i Rådet for Grøn Omstilling, i pressemeddelelsen.
Stigende efterspørgsel fra bygherrer
Projektet bygger videre på en tidligere kortlægning, der fandt PFAS i flere typer byggevarer. Ifølge projektpartnerne fremgår indholdet ofte ikke af produktinformationen, blandt andet fordi byggevarer ikke er underlagt krav om fuld deklaration af deres kemiske indhold.
Annonce- Vi oplever en stigende efterspørgsel fra bygherrer, der ønsker at undgå problematiske kemikalier i deres byggerier. Men det er svært at træffe de rigtige valg, når PFAS sjældent fremgår af produktinformationen. Projektet skal gøre det lettere at omsætte ambitioner til konkrete materialevalg, siger Anna-Mette Monnelly, bæredygtighedsspecialist hos Søren Jensen Rådgivende Ingeniører, i pressemeddelelsen.
Kortlægningen skal blandt andet baseres på laboratorieanalyser af en bred vifte af byggevarer. Derudover skal interviews og cases afdække de barrierer, som virksomheder møder, når de forsøger at undgå PFAS.
AnnonceEn del af arbejdet bliver også at undersøge forskellige analysemetoder. PFAS er en samlebetegnelse for tusindvis af fluorstoffer, som ikke alle kan identificeres med samme metode.
EU arbejder samtidig på en omfattende begrænsning af PFAS, hvor byggevarer forventes at være blandt de produktområder, der bliver berørt. Projektets resultater bliver offentligt tilgængelige og skal kunne bruges af blandt andre myndigheder, producenter og byggeriets øvrige aktører.
Annonce