De bærende stålspær i Hal A ved Ringsted Sportscenter kan ikke genbruges som forventet. Det får både prisen og tidsplanen for genopbygningen til at skride markant.
Kommunens hidtidige økonomi og tidsplan byggede på en forudsætning om, at spærene kunne genbruges uden omfattende forstærkninger. Tekniske undersøgelser og beregninger hen over sommeren har imidlertid vist, at det ikke er muligt.
AnnonceDet skriver Sjællandske Nyheder.
Derfor forventes prisen at stige fra omkring 30 til 46 mil. kroner. Samtidig skal projektet gennem et EU-udbud på omkring fem måneder, og hallen ventes nu først genåbnet i sommeren 2028.
Hallen har været lukket siden december 2025, og forventningen var, at hallen kunne åbne i slutningen af 2027.
Annonce- Vi sagde, at tidsplan og økonomi hang sammen med, at spærene kunne genbruges uden at skulle forstærkes. Da det i løbet af sommeren viser sig, at det ikke kan lade sig gøre, bevæger projektet sig over i en anden kategori, udtaler teknisk direktør i Ringsted Kommune, Maria Cathrine Nielsen, til lokalmediet.
AnnonceI en pressemeddelelse skriver kommunen, at beregninger viser, at hallens eksisterende stålspær kan bevares, men at de skal forstærkes for at kunne bære den nye konstruktion.
Desuden skal der installeres et nyt ventilationsanlæg, mens brandsikkerheden også skal opdateres.
AnnonceNu skal sagen behandles politisk torsdag d. 17. september for derefter at blive behandlet i Økonomiudvalget og Byrådet.
Annonce