Med forårets komme, starter højsæsonen for byggeri også. Det ses tydeligt i Esbjerg Kommune, som har flere byggeprojekter i gang på de 27 folkeskoler i kommunen.
I dag den 7. marts fejres milepæle så i to forskellige projekter, som dog i bund og grund handler om det samme: At skabe moderne faciliteter, der understøtter både elevernes og lærernes hverdag på skolerne, forklarer formand for Teknik & Byggeudvalget Anders Kronborg, som deltager i begge arrangementer i løbet af fredagen.
Bryndum Skole ombygges for 30 mio. kr. Første etape af byggeriet stå færdigt til skolestart 2014, mens hele ombygningen først bliver færdig til skolestart i 2015.
Vestervangskolen ombygges og renoveres for at kunne huse VITA-skolen, når Blåbjerggårdskolen og Vestervangskolen fusionerer. Derfor opføres en ny hovedbygning, i to etager på 2.200 m², som skal forbinde de tre eksisterende bygninger med hinanden. Derudover renoveres mere end 1.000 m² eksisterende arealer, som blandt andet indebærer nye faglokaler, specialklasser, teamrum og personalearbejdspladser. Byggeriet kan realiseres for cirka 35 mio. kr. og forventes, at stå klar i januar 2015.
Også i Ribe er der gang i skolebyggeriet, Her bliver Valdemarskolen og Nørremarkskolen til Ansgarskolen hvor byggeriet forventes færdigt ved udgangen af 2014.