23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Aarhus Arkitekterne har mange jern i ilden for Vola

Aarhus Arkitekterne har i øjeblikket gang i flere projekter for virksomheden og varemærket Vola. I øjeblikket arbejdes der på et uddannelsescenter ”VOLA Academy” i tilknytning til domicilet i Horsens. Og der ligger mere på tegnebordet.
Annonce

Aarhus Arkitekterne er i gang med et uddannelsescenter ”VOLA Academy” i tilknytning til domicilet i Horsens. Intentionen er at skabe et hus af stor arkitektonisk kvalitet, der udover at være funktionsbestemt også bliver udstilling og showroom for Vola’s produkter.

Annonce

Vola Academy ligger placeret på hjørnet af Mars Alle og Chr. Nielsensvej i tæt forbindelse med Vola’s administrative domicil og produktion. Bygningen, der ligger parallelt med Chr. Nielsensvej, markerer sig som en ramme i aluminium, placeret på en base i beton, der som en vinkel danner ryg mod vejen. Mod syd er der ankomst til bygningen og med forbindelse til Chr. Nielsensvej.

Annonce

Bygningen opleves som et stort sammenhængende rum, der er opdelt på langs af en funktionskerne, som indeholder alle bygningens service- funktioner. Opbygningen medfører en indbygget fleksibilitet med mulighed for at tilpasse bygningen efter behov i forskellige situationer. Er der f.eks kursus-aktiviteter, kan rummet opdeles med foldedøre til 3 kursus-lokaler, auditorium, showroom og lounge/møde område.

Annonce

Derudover har Vola valgt AA-A's designafdeling til at udvikle en række accessories som tilbehør til det verdenskendte Vola-produkt.

Kilde: Aarhus Arkitekterne.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web04