23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

NCC lancerer strategiskifte

Ledelsen i NCC Danmark ligger nu en ny strategi for dagen, der skal få flere positive tal i bygge- og anlægsvirksomhedens regnskab. NCC vil ikke længere byde på byggeopgaver, hvor prisen er det afgørende konkurrenceparameter.

Fremover vil den danske koncern ikke længere byde på entrepriser i samme grad som tidligere, hvor den entreprenør, der kan lave byggeriet billigst, vinder byggesagen. Der er ingen fortjeneste for NCC i disse opgaver. Det oplyser dagbladet Børsen i dag.

- Vi går ikke efter størst mulig volumen, og vore medarbejdere er ved at omstille sig til, at det ikke er ensbetydende med succes blot at komme med store opgaver. Succeskriteriet er, at komme med gode, overskudsgivende opgaver, forklarer adm. direktør Torben Biilmann fra NCC til avisen.

NCC afvikler derfor i øjeblikket de sidste byggesager, der er vundet i priskonkurrencer. Nu vil koncernen bl.a. fokuserer mere på partnering i byggesager, der hidtil har givet 35 % til NCC’s omsætning – i fremtiden bliver det mere.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.174