Keops-koncernen, der investerer og udvikler danske og udenlandske ejendomme, har indfriet sine forventninger til de økonomiske resultater for regnskabsåret 2005/2005.
Koncernens samlede resultat før skat er fordoblet. Overskuddet før skat er steget til 873 mio. kr. mod 401 mio. kr. sidste år, hvilket er i overensstemmelse med Koncernens tidligere udmeldte forventninger.
Egenkapitalen er forøget fra 574 mio. kr. forrige år til 1.723 mio. kr. for 2005/2006. Herudover er balancen øget til 18,6 mia. kr. mod 10,8 mia. kr. ved regnskabsårets begyndelse.
Forventningerne til resultatet før skat for 2006/07 er nedjusteret som følge af strategi for fokusering og konsolidering af koncernen, således at forventningen nu udgør et resultat på 500- 700 mio. kr. mod tidligere udmeldte 770 mio. kr. I resultatforventningen indgår værdireguleringer af ejendomme og gæld med samlet ca. 170 mio. kr.
Læs hele årsregnskabet
Kilde: Årsregnskabsmeddelelse fra Keops-koncernen.