Normalt vil man ved store investeringer se et nyt kajanlæg eller en stor bygning tone sig op. I Thyborøn Havn er det modsatte sket.
Cirka 350.000 m3 materiale er fjernet fra havbunden i Thyborøn Havns historisk store uddybningsprojekt til 9 meters vanddybde, som netop af gennemført.
AnnonceSelve projektfasen er færdiggjort to måneder hurtigere end den oprindelige tidsplan, hvilket betegens som meget glædeligt, da havnen så er klar til sæsonen for industrifiskeriet.
AnnonceAdgang for flere og større fartøjerUddybningen imødekommer brugerne af havnens ønske om større vanddybde både ved Limfjordskaj i Sydhavnen samt i havnebassinerne i industrihavnen.
AnnonceSvaje bassinet ved Limfjordskaj i Sydhavnen er også udvidet til nu at være 200 meter i diameter. Begge dele betyder, at længere skibe med stor dybgang kan komme til kaj end tidligere.
AnnonceUddybningen blev en realitet i forbindelse med Havnepakke II, hvor Thyborøn Havn blev bevilget pengene til større vanddybde i havnebassinerne, hvor også en tilbagerykning af Søndre Mole har været en del af projektet.
Annonce