Fagentreprisekontrakten for råhus-entreprisen af bygning 202 blev underskrevet onsdag af entreprenørkoncernen MT Højgaard og DTU.
Næste måned kan der så komme gang i byggeriet af råhuset til DTU’s største byggeprojekt, Life Science og Bioengineering. Det oplyser DTU på sin hjemmeside.
Med til at underskrive kontrakten på 140 mio. kr. var bl.a. adm. koncerndirektør fra MT Højgaard Torben Biilmann og rektor på DTU Anders Overgaard Bjarklev.
- Underskriften er den første rigtig store entreprise i det store Life Science-projekt til 1.3 mia. kr. Derfor er det en milepæl for alle i projektet. Det er nu, hvor der sker et faseskift i projektforløbet efter flere års planlægning. Det vil sige, at vi går fra projektering og planlægning til reel produktion af byggeriet, siger projektchef for Life Science-projektet Claus Møller Rasmussen.
Bygningskomplekset skal samle 800 medarbejdere fra de tre institutter DTU Aqua, DTU Fødevareinstituttet og DTU Veterinærinstituttet.
Byggeprojektet omfatter nybyggeri og ombygning af omkring 47.000 m² i fire etager. Life Science & Bioengineering vil bestå af opførelsen af en ny bygning 202 på i alt 25.000 m². Den nye bygning bliver forbundet med to eksisterende bygninger 201 og 204, der samtidigt gennemgår totalrenovering. Nord for komplekset opføres yderligere en ny bygning 205 også med laboratorier.
Der skabes også plads til faglige og sociale møder. I bygning 202 bliver et stort atrium rammen om det sociale liv i DTU’s bio-videnskabelige forskermiljø.
Byggeriet skal stå færdigt i 2016.