23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Limede vægelementer fra Nyborg Huse A/S

Staldspecialisten Nyborg Huse A/S i Vildbjerg satser på patenterede limede vægelementer og boligbyggeri.
Annonce

Nyborg Huse A/S, der mest er kendt for sin produktion af svinestalde, har været igennem en omfattende forandringsproces, hvor produktionen af virksomhedens elementer dels er flyttet til Vildbjerg og dels foretages af robotter, skriver ErhvervsBladet.

Annonce

Virksomhedens robotter producerer som noget helt nyt patenterede limede vægelementer i træ og beton, der monteres uden søm og skruer men med lim. For nuværende bygger virksomheden stadig svinestalde, men iværksætter og ejerleder Jørgen Møller Jensen vil indenfor de næste to år begynde at markedsføre de nye elementer til boligbyggeri.

Annonce

Jørgen Møller Jensen grundlagde Nyborg Huse i 1992, men er ikke længere eneejer. Jørgen Mølholm, tidligere ejer af MP Låger A/S, ejer i dag 24% af aktiekapitalen.

Annonce

Kilde: ErhvervsBladet -

www.erhvervsbladet.dk

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.057|instance-web01