23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ny konstellation i det sjællandske

BB Byggeindustri A/S, Ibco Næstved A/S og Ibco A/S går sammen og danner hermed én af Danmarks største entreprenør- og developervirksomheder – Virksomhedens præcise beliggenhed og navn er stadig ukendt.

De tre sjællandske virksomheder BB Byggeindustri, Ibco Næstved A/S og Ibco A/S forventer en samlet årsomsætning på 750 mio. kr. og et vækstmål på 25% i forbindelse med sammenlægningen. Det oplyser Dagbladet Børsen.

Firmanavnet ventes at være på plads i løbet af majmåned.

- Navnet skal afspejle, at der er tre virksomheder inde i billedet. Samtidig skal der tages hensyn til det navn, der er stærkest branded ud til offentligheden, siger Lennert Petersen, der bliver ny adm. direktør for selskabet.

BB Byggeindustri har stærke kompetencer inden for erhvervsbyggeriet, hvor Ibco derimod har satset både på erhvervsbyggeri og privat byggeri. Det nye firma ventes at satse på begge dele.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079