23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Vinterbyggeri skaber ledighedsrekord

En enestående situation for byggebranchen, hvor årets første tre måneder var præget af en rekordlav ledighed.

Byggebranchen er i enestående situation, hvor der stort set ingen sæsonledighed har været i årets første måneder. Det oplyser EpN i dag.

I første kvartal af 2007 var ledigheden i byggebranchen helt nede på 3,3%, hvilket svarer til godt 4.088 personer inden for BAT-kartellet. I de seneste fem år er 1. kvartalsledigheden faldet fra 13% i 2003 til 3,3% i indeværende år.

En vigtig og indlysende forklaring på den lave ledighedsprocent er højkonjunkturen i byggeriet, men i vintermånederne plejer ledighedstallet dog at stige markant i forhold til resten af året. Men tallene fra 2007’s første måneder viser, at byggebranchen er blevet bedre til at fokusere på vinterbyggeri med totalinddækning hele året rundt.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.113