23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Styrelse: Mur om byggebranchen

Dårlig konkurrence fra udlandet er særdeles fremherskende i byggeriet, og det giver unødigt høje priser, vurderer Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

95 procent af alle EU-udbud fra stat, kommune og regioner vindes af virksomheder med dansk adresse. Det skriver Ugebrevet A4 på baggrund af en analyse, som mediet står bag.

Konsekvensen kan ifølge Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen være højere priser, når antallet af tilbud er lavere, end hvis der var større udenlandsk interesse.

Danske byggetraditioner en barriere

Særligt i byggeriet er udenlandsk konkurrence et særsyn.

- Danske byggetraditioner er anderledes end i udlandet. Der er en lang række branchestandarder, som gør det besværligt at byde for udenlandske virksomheder. Det er dyrt at tilpasse sig de danske byggetraditioner og handelsformer, siger kontorchef Jacob Schaumburg-Müller, der ikke mener standarder bør være begrænsende, til Ugebrevet A4.

Hos Dansk Byggeri fremhæver man priserne for at flytte materiel rundt i branchen, som en forklaring. Derfor vælger udenlandske firmaer at etablere sig i Danmark, hvis de finder markedet interessant, lyder det. Ligeledes understreger man, at udlandet kun byder ind på danske bygge- og anlægsopgaver, når der er tale om store ordrer.

Original artikel:

http://www.ugebreveta4.dk/danmark-lukker...
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|instance-web04