23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Klingenberg flytter p-plads

Den nye jernbanestrækning København-Ringsted giver Klingenberg Entreprenør arbejde med etablering af en p-plads, som må flyttes for den nye banestrækning.

Det skriver Licitationen.dk.

Parkeringspladsen ved transportvirksomheden Blue Water Shippings afdeling i Greve, ligger i vejen for den nye jernbane mellem København og Ringsted og skal derfor flyttes.

Til at etablere en ny erstatnings-parkeringsplads har transportvirksomheden hyret Klingenberg Entreprenør fra Karlslunde.

Den nye bane København-Ringsted over Køge er et af Danmarks største baneprojekt i nyere tid. Den cirka 60 kilometer lange strækning går gennem 10 kommuner. Banen bygges til hastigheder på op til 250 km/t. for persontog. Anlægsarbejdet omfatter en dobbeltsporet, elektrificeret bane mellem København og Ringsted, perroner på Ny Ellebjerg Station til regional- og fjerntog, en ny station (Køge Nord) med forbindelse til en ny station på S-banen, tilslutning ved Køge Nord til Lille Syd banen til/fra Køge og Næstved samt et ekstra spor ved Køge Station og sporombygning på Ringsted Station.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.08