23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bygma lukker byggemarked

Gør-det-selv byggemarkedet lukker i Frederikshavn - trælasthandel og prof-butik fortsætter.

Byggemarkedet på Suderbovej i Frederikshavn lukker og vil fremover koncentrere sig om trælasthandelen og de professionelle håndværkskunder.

Seks fuldtidsmedarbejdere plus en del weekendansatte er opsagt, og udsalget af varer i byggemarkedet er skudt i gang.

Udsalg frem til jul

- Vi fortsætter frem til jul, eller så længe vi har varer tilbage i butikken, men så er det slut, siger direktør Christian Maysfelt, der fortsætter i trælasthandelen.

Det er fem år siden, Bygma flyttede fra Høyrupsvej til de nye lokaler på Suderbovej, men hård konkurrence fra andre byggemarkeder og ikke mindst nethandel har fået Bygma-kæden til at ændre strategi.

Konkurrence fra nethandel

- Det sker over hele landet, men konkurrencen i Frederikshavn har selvfølgelig gjort beslutningen nemmere. Nethandelen breder sig, og med forholdsvist få ansatte er det svært at holde et byggemarkedet i gang med de åbningstider, folk forventer i dag, siger Christian Maysfelt.

Hvad der skal ske med den store hal, hvor byggemarkedet holder til i dag, er uvist. Bygma ejer bygningen, som nu sættes til leje.

Bygma A/S har 58 udsalgssteder i Danmark og beskæftiger omkring 1.300 medarbejdere.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109