23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Flere gør husdrømmen til virkelighed i Odense

Interessen for at få fingre i parcelhusgrunde er stor i Odense. Ved indgangen til december var der solgt 51 parcelgrunde. Det er 19 flere end sidste år.

Odense Kommunes Byudviklingsafdeling har armene over hovedet, for salget af parcelhusgrunde går strygende på kommunes syv udstykningsområder.

Ved indgangen til december var der solgt 51 grunde mod 32 på samme tid sidste år.

Om mandagen er telefonen rødglødende

- Der er særligt tryk på telefonerne mandag morgen, da mange interesserede købere har brugt søndagen på at blive klogere på udstykningsområder og besøge de forskellige udstillingshuse, der på en nem måde gør husdrømme til virkelighed, fortæller fuldmægtig Allan Ohm Tolstrup fra By – og Kulturforvaltningens kontor Ejendomsudvikling og Salg.

I øjeblikket er der 66 parcelhusgrunde tilbage fordelt på kommunens syv udstykningsområder.

Udover Sandhusvænget og Bellinge Fælled tæller udstykningssområderne Gyldenhusvej ved Skt. Klemens, Villestofte, Seden Nord, Fraugde og Næsbyhoved-Broby. Desuden er nye områder ved Seden Syd og Bækkelundshave formentlig i spil allerede til næste år

BREAKING
{{ article.headline }}
0.12