Skolen til 200 millioner kroner kommer til at ligge sammen med Hammerum-Hallen og skal være skole for 1100 børn i Hammerum/Gjellerup.
Byggeriet har den pædagogiske platform som omdrejningspunkt. Rammer kommer skal dermed bedst muligt understøtte mulighederne for at lære og give udfoldelsesmuligheder for intentionerne i skolereformen.
- Det er også helt bevidst, at vi kobler skolebyggeriet med Hammerum-Hallen. Dels giver det rigtig god mening, fordi motion og bevægelse får en større plads i skolehverdagen. Men skolen kommer også til at styrke hallen som et samlingspunkt, der kan være med til at binde området endnu stærkere sammen, siger formand for Herning Kommunes Børne- og Familieudvalg, Dorte West.
Første led i processen mod skolebyggeriet bliver at inddrage ledere, medarbejdere og skolebestyrelser på de to eksisterende skoler, Hammerum-Hallen og andre interessenter i planlægningsfasen.
Først i 2017 bliver det endelig vedtaget, hvordan skolen i øst kommer til at se ud, og hvem der skal bygge den. Efter planen skal skolen kunne tages i brug efter nytår 2020.
Herning Byråd sagde den 8. december ja til skolebyggeriet.