23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Briketpresser er nr. 100 i HH Maskiners portefølje

HH maskiner A/S startede importen af Comafer briketpressere i 1994 i forbindelse med TIMI messen samme år. I dag kan presser nr. 100 føjes til firmaets referenceliste.

HH maskiner A/S startede importen af Comafer briketpressere i 1994 i forbindelse med TIMI messen samme år.

Messen gav en god start for produktet, og har siden været et stabilt agentur for HH Maskiner A/S i Vejle. Og nu 13 år senere kan presser nr. 100 føjes til firmaets referenceliste over solgte pressere i Danmark.

Agenturet gælder i dag også de Baltiske lande, hvor man også har fået øjnene op for den ekstra indtjening, der er i brikketering af et rest produkt.

Briketpresserne er, som hovedregel, leveret til at producere briketter af træspåner, men materialer som papstøv, tobak, halm, plastik, oasis, bomuld kan også anvendes.

Comafer-serien producerer udelukkende runde briketter fra 50-250 kg/timen. Når kapaciteten ligger over de 250 kg/timen, anbefaler HH Maskiner A/S den Tyske briketpresser af mærket RUF, der producerer firkantede briketter.

Kilde: HH Maskiner

BREAKING
{{ article.headline }}
0.092