23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

3xNielsen i spidsen for nyt domicil til Saxo Bank

Saxo Bank skal have bygget nyt domicil i Tuborg Syd. Den internetbaserede bank har valgt arkitektvirksomheden 3xNielsen til at udforme arkitekturen for det nye hovedkvarter.

3xNielsen har i designet af det nye domicil lagt stor vægt på, at Saxo Bank primært møder sine kunder i cyberspace. Arkitekturen er gennemsyret af cyberspace-agtige elementer, så som skæve vinkler og skrå flader med åbne planer.

- Vi har tilstræbt en arkitektur, som tager udgangspunkt i virksomhedens cutting edge-profil og branding.

Det er desuden tale om en bygning, skabt i dialog med lokalplanens intentioner. Ud fra disse forudsætninger var

det vigtigt rent designmæssigt at afsøge en skrap balance mellem en dynamisk ekspressivitet og en troværdig

soliditet, forklarer ledende arkitekt på projektet, Kim Herforth Nielsen fra 3xNielsen, til gårsdagens udgave af Dagbladet Børsen.

Projektet beløber sig til mere end en halv milliard kroner.

Kilde: Dagbladet Børsen

BREAKING
{{ article.headline }}
0.112