23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Stor prisstigning på byggematerialer

Priserne på byggematerialer stiger endnu mere end før. I årets første kvartal steg byggematerialerne dobbelt så meget som i det foregående kvartal, nemlig 3,0% Arbejdsomkostningerne faldt 0,3%., og det samlede indeks for nybyggeri steg 1,9%.

Fra 1. kvartal 2006 til 1. kvartal i år steg prisen på materialer til nybyggeri med hele 8,2%., hvilket er mere end den i forvejen rekordstore årsstigning kvartalet før. Det samlede indeks for byggeomkostningerne steg med 6,5%. i perioden. Udover materialeomkostninger består indekset af arbejdsomkostningerne, som steg med 3,0%.





Byggeomkostningsindeksene for enfamiliehuse og etageboliger steg i 1. kvartal 2007 hhv. 6,6% og 6,4% i forhold til 1. kvartal sidste år.







Kilde: Danmarks Statistik - www.dst.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094