23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Norske tunneller er farlige

Endnu en norsk motorvejstunnel er lukket efter en beton-nedstyrtning. Det er fjerde gang siden jul, og denne gang skyldes det anvendelsen af for smalle gummifuger.
Annonce

Betonnedstyrtning i motorvejstunneller er efterhånden hverdagskost for vores naboer mod nord. I sidste uge styrtede et betragteligt betonstykke ned i Botnetunnellen, og det er fjerde gang siden jul, at tunneller i Norge viser sig at være farlige at færdes i. Det oplyser Ingeniøren.

Annonce

Denne gang skyldes det for smalle gummifuger i tunnelvæggen.

- Cirka hver 80 meter i tunnellerne ligger der gummifuger under et 20 cm tykt lag af sprøjtebeton. Ved temperaturændringer opstår der revner ved gummilisterne. Hvis listerne ikke er høje nok, kan der opstå dobbelte sprækker. Da kan der falde beton ned fra området mellem sprækkerne, siger sektionsleder Inge Skjevik fra Statens Vegvesen.

Annonce

Problemet med gummilisterne har været kendt siden januar i år, og nu hyrer det norske vejvæsen en entreprenør til at udskifte de defekte gummifuger, inden der sker flere ulykker.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01