23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Søger: 7700 boliger inden 2019

Rygterne om at aktiviteterne i byggebranchen har boomet, og at man i de kommende år vil opleve en nedgang i byggeriet, er endnu ikke nået til Silkeborg. Eller også er de bare ligeglade. Håndværkerne i kommunen får i hvert tilfælde masser at se til, hvis prognosen taler sandt, og man i 2019 vil mangle 7700 boliger.

Silkeborg kommune har lavet sin egen prognose for nybyggeri. Den afslører, at hvis indbyggertallet stiger så meget som forventet, vil man om føje år mangle 7700 boliger. Indtil 2019 vil man på års basis få behov for 640 nye boliger.

I øjeblikket bygger man i områderne Gødvad, Buskelund og Funder ved Silkeborg og disse tre områder vil, hvis prognosen taler sandt, blive udbygget yderligere ved vedtagelsen af den nye kommuneplan i 2009.

Men det er ikke blot her, der skal bygges.

- Der skal ske grundudstykninger i hele kommunen, fortæller borgmester Jens Erik Jørgensen til Midtjyllands Avis. Så håndværkere i Silkeborg og omegn må kridte skoene og levere varen – såfremt prognosen holder.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095