Hængebroen Hålogalandsbrua, der om nogle år vil føre bilister til og fra halvøen Øyfjord over Rombak-fjorden ved Narvik, bliver verdens syvende største hængebro, skriver Ingeniøren.
Det bliver COWI i Norge og Danmark samt Johs. Holt fra Norge og Dissing + Weitling, der skal stå for forprojekt og hovedprojekt. COWI har endvidere ansvaret for opfølgning i byggeperioden.
Hængebroen giver COWI 10 – 12 mio. kr. og sætter øjeblikkeligt fem – seks mand i arbejde. Selve projektet forventes vedtaget i Stortinget i efteråret 2008 og kommer til at koste lidt under en milliard danske kroner.
Selvom COWI har stor erfaring med projektering af hængebroer fra blandt andre broen over Messina-strædet og Gibraltar-strædet, vil broen over Rombak-fjorden rumme en særlig udfordring.
- Det er en meget smal hængebro. Afstanden mellem hovedkablerne er kun 15 meter. Der er ikke så meget trafik på strækningen, så den skal kun være to-sporet, og så skal der formentlig være gang- eller cykelsti. Men det, at den er så smal, gør den mere følsom overfor vind. Og det skal vi have løst, siger Anton Petersen, direktør for bro, tunnel og vandbygning.