Der sættes nu gang i byggeriet af husbåde på Fyn efter Langeskov-virksomheden Polimoon har givet husly til husbåde-producenten Aquadomi. Dermed kan virksomheden starte produktionen af husbåde til hele Europa. Det skriver Fyens Stiftstidende.
Pr. 1. september opstartes produktionen af den første husbåd, og indtil videre kan Aquadomi beskæftige seks mand. Men det kan hurtigt blive til flere.
Ordrebogen er tyk og peger et godt stykke ind i fremtiden. Men arbejdet med en husbåd fra projekt til færdig båd er langstrakt, da myndigheder og bystyrer skal give talrige tilladelser og godkende lokalplaner, før projekterne kan realiseres.
- Halvdelen af projekterne ligger antalsmæssigt i Danmark. Men de store projekter er primært udenlandske. Det gælder blandt andet et husbådshotel på Færøerne, forklarer Henning Majgaard Nielsen, direktør for Aquadomi.