Solar fortsatte i årets andet kvartal den positive udvikling med en omsætningsstigning på 30% til € 333,6 mio. og et resultat før skat på € 13,0 mio. Omsætningsvæksten er resultatet af et fortsat højt aktivitetsniveau på alle markeder.
Omsætningen i Solar Koncernen - Solar A/S - voksede således med 28% i forhold til 1. halvår 2006. Samlet set nåede Solar en omsætning for første halvår på DKK 4,9 mia., hvilket er på niveau med det forventede.
Væksten var størst i Norge, Polen, Sverige og Danmark - lande der alle nyder godt af et højt aktivitetsniveau.
Forventningerne til 2007 er uændret en omsætning på € 1.360 mio. og et resultat før skat på € 72 mio.
Ledelsen betegner udviklingen i 1. halvår af 2007 som meget positiv.
- En vækst på dette niveau er en imponerende præstation af hele koncernens medarbejderstab, udtaler Solars koncernchef Flemming H. Tomdrup.