23948sdkhjf

Fokus på kompetent rådgivning og kvalitet

ITW BYG i Middelfart har rystet posen og yderligere øget fokus på at hjælpe kunderne til at øge effektiviteten
Når man som ITW BYG i Middelfart rent faktisk har mindst to kundegruppe at servicere - forhandlerne/byggecentrene og slutbrugerne, f.eks. håndværksmestre og håndværkere - så stiller det særlige krav til indsigt i både de aktuelle og kommende erhvervsvilkår og konkurrenceforhold.

- Vi forsøger så hurtigt som muligt at følge markedets krav om kvalitetsprodukter til den rigtige pris. Vi har tæt konktakt med vores kunder og får på den måde en god føling med behovet og kravene. Både på produktplan og når det gælder behovet for kompetent og kvalificeret rådgivning, siger Dorthe B. Andersen til Mester Tidende.

Hun fremhæver, at ITW BYGs team af ingeniører og produkt- og servicekonsulenter står klar til at lette fastgørelsesopgaverne både for tømrere, entreprenører og rådgivende ingeniører.

Teamet kan bl.a. hjælpe med dokumentation, produkttræning, demonstration af nye produkter, udtræksprøver o.a.

ITW Byg har Danmarks største forhandlernet. Mere end 500 forhandlere sælger virksomhedens fastgørelsesprodukter, herunder det velkendte NKT-sortiment. Herudover er der i udvalgte byggecentre etableret Betoncentre med produkter og rådgivning til entreprenører om bl.a. fastgørelse i beton. Der er også etableret Paslode Centre med produkter og rådgivning vedr. skudmontage o.a. I ITW BYGs sortimentet indgår også produkter fra Spit og Heller

- Vi har for nylig introduceret en løsning, hvor kunderne via byggecentret kan få leveret varer til værkstedet eller byggepladsen. Det skaber overblik for kunden og sparer ham både tid og penge, fordi han altid har de rigtige produkter på hylden i de netop de mængder han har behov for, forklare Dorthe B. Andersen.

Opgave-optimering

For produktchef Jakob Lyck er opgaven konstant at optimere produkterne i forhold til kvaliteten.

- Udgangspunktet er, at vores produkter skal gøre fastgørelsesarbejdet lettere og at løsningerne er blandt de allerbedste på markedet. Det er samtidig afgørende, at vi kan levere og rådgive om fastgørelsesløsninger, som er optimeret den enkelte opgave, forklarer Jakob Lyck.

- Vores opgave er, at ITW BYGs produkter skal være med til at skabe kvalitetsbyggeri og samtidig lette fastgørelsesarbejdet, siger Jakob Lyck til Mester Tidende.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078