23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Frekvensomformer-træf i Odense Zoo

Fuldt hus til Danfoss VLT Seminar i Odense Zoo
Annonce

Der var fuldt hus i Odense Zoo, da VLT Drives og Odense Zoo forleden opdaterede 70 deltagers viden om frekvensomformere, energieffektivitet og driftssikkerhed.

Især emnet driftssikkerhed optog mange, hvor der blev drøftet programmeringsmuligheder og common mode filtre.

Annonce

Arrangementet inkluderede også en teknisk rundtur bag kulisserne i den zoologiske have med maskinmester, Anker Damgaard, som blandt andet kunne forklare, hvordan Odense Zoo bruger spildvarmen fra kølemaskinerne til at holde ruderne til pingvinerne dugfri.

Annonce

Danfoss VLT Drives arrangerer løbende seminarer for teknisk interesserede i frekvensomformere for at dele erfaringer om energibesparelser og hands-on løsninger til drift og produktion.

Annonce

tøtte

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01