23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Boligforening i Ballerup vælger papirisolering

20.000 kvm lofter skal efterisoleres med ISOCELL papirisolering fra CBI Danmark A/S, når Boligforeningen AABs tagrenovering af 19 boligblokke i Ballerup sætte i gang
Annonce

CBI Danmark A/S er stolte over at skulle levere ISOCELL papirisolering i forbindelse med AAB’s tagrenovering og efterfølgende efterisolering af tagrummene på 19 boligblokke i Ballerup.

- Især med øje for AAB’s filosofi om at ville tilbyde det bedst mulige hjem og miljø til deres beboere, siger direktør Per Kragelund Thomsen, CBI Danmark A/S.

Annonce

- Isocell papirisolering har nemlig, ud over en rigtig god isoleringsevne, også en grøn profil skabt på grundlag af gårsdagens aviser. Et ægte genbrugsprodukt, der vinder voldsomt ind på markedet i disse genbrugstider. Og samtidigt et isoleringsprodukt, der skåner miljøet for CO2, fremhæver Per Kragelund Thomsen.

Annonce

Kuben Management A/S varetager bygherre- og arkitektrådgivningen på opgaven og B. Nyegaard Sørensen A/S er hovedentreprenør på projektet.

Annonce

Selve udførelsen af isoleringen er lagt i hænderne på en af CBI Danmarks dygtige certificerede isolatører fra det landsdækkende netværk.

tøtte

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02