Der er stor forskel på i hvilken grad du har brug for IT-værktøjer i forhold til den rolle du har på byggepladsen.
Hvis du er totalentreprenør eller hovedentreprenør har du stort behov for det meste når det gælder systemer til tegningshåndtering, kalkulation, planlægning, aftalesedler, koordinering, materialestyring, fakturahåndtering og kvalitetssikring.. Hvis du er fag- eller underentreprenør har du mindre brug for nogle IT-værktøjer og mere brug for andre.
Og løser du flest service- og spjældopgaver har du i mindre grad brug for de store IT-løsninger.
Mester Tidende har sammen med IT- og telespecialisten BASIT udarbejdet en oversigt over hvilke IT-værktøjer du har brug for i forhold til den rolle du har i byggeriet.
Se mere om de IT-værktøjer, du har brug for på Byggeriets IT-messe i Taastrup den 4. februar eller Aarhus den 5. februar.
Gratis tilmelding til messen her, hvis du er medlem af Dansk ByggeriSe programmet for messen her