Når BoligJob-ordningen stopper ved årsskiftet, så vil det trække væksten ned. Så kort og kontant er vurderingen af BoligJob-ordningen i den nye vismandsrapport fra formandsskabet i Det Økonomiske Råd.
Dansk Byggeri har tidligere beregnet, at BoligJob-ordningens populære håndværkerfradrag giver 5.000 nye job fordelt ud over hele landet. Den netop offentliggjorte vismandsrapport vurderer dog, at ordningen vil øge boliginvesteringerne med hele fire mia. kr. i 2012, og ud fra de tal vil ordningen ifølge Dansk Byggeris beregninger skabe 6000 nye arbejdspladser. Altså 1000 flere end forventet fordelt ud over hele landet.
- Det må da siges at være et lyspunkt her under krisen. Alene i Region Midtjylland skaber ordningen alt i alt 1.400 nye job. Det er mange arbejdspladser i vores lokalområde, og det vil uden tvivl kunne mærkes lokalt hos os, hvis de fleste af dem forsvinder sammen med BoligJob-ordningen ved årsskiftet, siger regionskonsulent for Dansk Byggeri Midt- og Vestjylland, Karl Højhus Jeppesen.
Dansk Byggeri har tidligere lavet en spørgeskemaundersøgelse blandt medlemmerne, der viser, at 72 procent af håndværksvirksomhederne oplever, at de har fået flere opgaver på grund af BoligJob-ordningen.
- Vi har alle brug for, at regeringen læser vismændenes vurdering grundigt igennem og genovervejer, om de tør stoppe BoligJob-ordningen. Her hos os i Syddanmark har vi hvert fald ikke brug for at miste vækst og arbejdspladser, siger formand for Dansk Byggeri Sydjylland, Michael Mathiesen.
tøtte
Se vismandsrapporten vedr. BoligJob-ordningen på s. 105 her