23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danmarks Biblioteksskole får endelig eget hus

Danmarks Biblioteksskole får for første gang i 34 år eget domicil opført i totalentreprise af en af Danmarks førende bygge- og anlægsvirksomheder, MT Højgaard.

Lige midt i campusområdet på Aalborg Universitet slog fredag Danmarks Biblioteksskole dørene op til deres flotte nye bygning. Biblioteksskolen får dermed for første gang i 34 år deres eget domicil, fortæller afdelingsleder Leif Emerek.

Danmarks Biblioteksskoles nye bygning på Fredrik Bajers Vej er ca. 2.800 kvadratmeter stor, og den er opført i totalentreprise af Danmarks førende bygge- og anlægsvirksomhed MT Højgaard. Projektleder Jens-Erik Vagnsø fortæller om et anderledes byggeri.

14 meter højt rum

- Danmarks Biblioteksskoles nye bygning har nogle steder meget højt til loft. I foyeren er der eksempelvis tre åbne etager – eller 14 meter - op til loftet. Det giver en dejlig rum-fornemmelse og plads til at tænke store tanker, hvilket må være perfekt for en uddannelsesinstitution. Åbningerne i etageadskillelserne sikrer, at der kommer dagslys ind midt i bygningen, og at alle områder derfor er meget lyse og venlige. Takket være det gode samarbejde mellem bygherre og de involverede parter er resultatet blevet rigtig godt, siger Jens-Erik Vagnsø.

Arkitektfirmaet Kjær og Richter har udformet dispositionsforslaget til Danmarks Biblioteksskoles nye bygning, mens arkitektfirmaet Christensen & Rottbøll A/S som aktiv partner i hele byggeriet har stået for hovedprojekteringen og sikring af den arkitektoniske idé til det flotte byggeri, man nu kan se på Fredrik Bajers Vej. Arkitekt Kim Jensen har været med i hele forløbet:

- Vi har gennem processen tilpasset dispositionsforslaget, blandt andet med hensyn til disponering af udearealer og indgangsforhold samt justeringer i forhold til brandmyndighedernes krav. Jeg synes, det færdige resultat bærer præg af den megen omhu og store indsats, alle parter har lagt i byggeriet, siger Kim Jensen fra arkitektfirmaet Christensen & Rottbøll A/S.

Danmarks Biblioteksskole i Aalborg uddanner unge studerende til biblioteksassistenter, bachelorer, bibliotekarer, masters, kandidater og ph.d.er i biblioteks- og informationsvidenskab

Kilde: MT Højgaard - http://www.mthojgaard.dk/

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078