23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Balletmester i strid med totalentreprenør

Totalentreprenøren CC Contractor, der har bygget Dansens Teater i Holstebro, har millioner til gode hos Peter Schaufuss. Om nødvendigt trækkes balletmesteren i retten, lyder det fra entreprenøren.
Annonce

Entreprenørfirmaet CC Contractor har bygget Dansens Teater i Holstebro og er nu endt i en strid med det kriseramte balletkompagni Peter Schaufuss Balletten.

Direktøren for CC Contractor fortæller, at der er tale om et ”betydeligt økonomisk mellemværende”.

Annonce

- Jeg er egentlig ikke så begejstret for at udtale mig om det her, for jeg kan faktisk godt lide Peter Schaufuss. Men jeg vil ikke lyve for over for dig. Peter Schaufuss Balletten skylder os mange penge, siger direktør Laurits J. Pedersen, CC Contractor til Dagbladet Holstebro-Skjern's journalist.

Annonce

Dansens Teater i Holstebro har kostet 40 millioner kroner, og mens CC Contractor har sørget for, at underentreprenørerne ikke har noget i klemme, står man selv tilbage med store økonomiske hængepartier.

Annonce

Laurits J. Pedersen har i den seneste tid haft svært ved at få Peter Schaufuss i tale, men håber på, at det lykkes inden længe. Hvor mange penge det "betydelige økonomiske mellemværende" drejer sig om, vil Laurits J. Pedersen midlertid ikke ud med. Han vil dog ikke udelukke en retsag, såfremt situationen ikke bliver bedre.

Annonce
Annonce

Kilde: Dagbladet Holstebro-Struer

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web04