23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Støttet boligbyggeri på historisk lavpunkt

Byggeriet af støttede boliger nærmer sig nu et historisk lavpunkt. Antallet af afgivne tilsagn til støttet boligbyggeri er faldet med 95 % på bare ét år. Det viser en ny opgørelse fra Dansk Byggeri. For første gang i 10 år bliver der ikke afgivet et eneste tilsagn til ungdomsboliger i Danmark.

Det ser sort ud det støttede boligbyggeri i Danmark. Det dokumenterer en ny opgørelse over afgivne tilsagn, som Dansk Byggeri har foretaget på baggrund af nye tal fra Velfærdsministeriet. Der blev i 2007 givet 95 pct. færre tilsagn end året før, og dermed har niveauet for støttet boligbyggeri nået et historisk lavpunkt.

På landsplan blev der i 2007 afgivet 470 tilsagn til at bygge støttede boliger (herunder både almene familieboliger, ungdomsboliger og ældreboliger). Til sammenligning blev der i 2006 afgivet hele 9.834 tilsagn til at bygge almene boliger.

- Udviklingen er dybt bekymrende, og politikerne på Christiansborg og i landets kommuner bør nu tage skeen i den anden hånd. Der er brug for flere boliger til danskere med lav - og mellemindkomster, og især i de større byer samt ikke mindst i Hovedstaden. Når der ikke er boliger, så bliver det endnu sværere for virksomhederne at rekruttere medarbejdere, påpeger Kasper Hyllested, der er konsulent i Dansk Byggeri.

Rammer de unge hårdt

Nedgangen i antallet af tilsagn rammer især ungdomsboliger hårdt. I hele 2007 blev der ikke givet ét eneste tilsagn om ungdomsboliger. Til sammenligning blev der afgivet 460 tilsagn sidste år, i 2005 blev der afgivet 652 tilsagn og i 2002 blev der afgivet hele 1.091 tilsagn.

Det er et paradoks, mener Kasper Hyllested:

- Regeringen har en målsætning om, at halvdelen af alle unge skal have en videregående uddannelse, og den plan går det faktisk meget godt med. Universiteterne har rekordoptag i år. Men samtidig sikrer man ikke, at der er boliger nok til fremtidens behov. Dermed risikerer vi igen at komme i en situation, hvor der er mangel på ungdomsboliger. Og det vil uden tvivl betyde, at endnu flere falder fra uddannelserne, forklarer Kasper Hyllested.

Kilde: Dansk Byggeri - www.danskbyggeri.dk

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web02