23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Uændrede positive forventninger i byggesektoren

Bygge- og anlægssektorens forventninger til de kommende tre måneder er uændret 4% fra november til december, korrigeret for sæsonudsving. Byggeriets forventninger er således fortsat positive, men mindre positive end på samme tidspunkt sidste år. Indikatoren er en sammenvejning af forventningerne til beskæftigelse og ordrebeholdning.
Annonce

Bygge- og anlægssektorens forventninger til de kommende tre måneder er uændret 4% fra november til december og er således fortsat positive, men mindre positive end på samme tidspunkt sidste år.

Den sæsonkorrigerede indikator for beskæftigelse er uændret 2%, mens indikatoren for omsætning er faldet fra 7% til 5%. Indikatoren for ordrebeholdning er steget fra 6% til 7%.

Annonce
Faldende forventninger til omsætning

Virksomheder, der repræsenterer 24% af beskæftigelsen i bygge og anlæg, oplyste ved udgangen af november, at mangel på arbejdskraft var årsag til produktions-begrænsninger. Det er et fald i forhold til sidste måned, hvor det tilsvarende tal var 33%.

Annonce
Stadig stor mangel på arbejdskraft

Samlet set vurderer bygge- og anlægssektoren, at den faktiske udvikling for beskæftigelse, omsætning og tilbudspriser ved licitation for perioden september til november har været dårligere end forventet. For anden bygge- og anlægsvirksomhed har den faktiske udvikling i beskæftigelsen og omsætningen dog været bedre end forventet.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Danmarks Statistik

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|