23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Byggebranchens rekord i 2007

2007 bød på en ny rekord for bygge- og anlægsbranchen – men det kan meget vel være den sidste i meget lang tid, lyder det fra Bygge-, Anlægs- og Trækartellet, BAT.
Annonce

Arbejdet med mursten og mørtel nåede nye højder i 2007. Branchen omsatte for 224,1 mia. kroner, hvilket er en fremgang på 12% fra året før.

BAT-kartellet vurderer dog, at rekorden for 2007 bliver den sidste i meget lang tid.

- Samlet set blev 2007 i alle henseender et rekordår for byggeerhvervet. Det gælder omsætning, beskæftigelse, ledighed og reallønsudvikling. Men toppen af højkonjunkturen blev også nået i 2007 - og branchen skiftede allerede fra 5. til 4. gear i 2. halvår 2007, siger Bo Sandberg, økonom i organisationen for byggeriets lønmodtagere, Bygge-, Anlægs- og Trækartellet, BAT.

Annonce

BAT tror dog ikke på et voldsomt dyk i konjunkturerne, selvom der blev længere mellem ordrerne i 2. kvartal i 2007.

Annonce

Byggeriets omsætning steg i 1. halvår af 2007 med 17,3%, mens omsætningen i 2. halvår kun steg med 7,7%.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Berlingske Business

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02