23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Energirigtigt byggeri hæmmes af skatteregler

Erhvervsmæglerselskabet Sadolin & Albæk: Investeringer i energiforbedringer i ejendom og byggeri straffes med højere ejendomsskatter. Det virker demotiverende, lyder det.
Annonce

Erhvervsmæglerselskabet Sadolin & Albæk konkluderer i deres nyhedsbrev, at reglerne indenfor beskatning af fast ejendom ikke motiverer ejerne til at investere i energiforbedringer. Det giver nemlig en langt højere ejendomsskat, da en ejndom af høj bygningsmæssig og teknisk kvalitet beskattes hårdere end ejendomme, hvori der ikke er foretaget energimæssige investeringer.

Annonce

- Beskatningen af fast ejendom motiverer ikke til investering i energieffektivitet. Tværtimod straffes ejendomsejere, som investerer i forbedringer, alt andet lige med stigende ejendomsskatter, siger partner Kurt Albæk fra Sadolin & Albæk til dagbladet Børsen.

Annonce

Udspillet fra Sadolin & Albæk kommer samtidig med, at regeringen har nedsat en ny skattekomminssion, der skal se nærmere på det danske skattesystem.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Dagbladet Børsen

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02