23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fart på planerne mellem Ølstykke og Stenløse

Egedal Kommune udbyder to byggeparceller til salg i den nye, fælles hovedby, som bærer den sjællandske kommunes navn.

Der tages nu et stort skridt videre mod realiseringen af Egedal By, som skal skyde op ved Egedals S-banestation mellem nabobyerne Ølstykke og Stenløse. En strukturplan, som kommunen har udarbejdet i samarbejde med KPC og Arkitema.





De to udbudte grunde rummer plads til butikker, boliger og kontorer i op til seks etager. Med nye udbud tager kommunen hul på en periode, hvor der kommer en række nye byggemuligheder i Egedal.





- Vi har i det sidste år mærket en stigende interesse for at bygge i kommunen, så vi regner bestemt ikke med, at det bliver svært at afsætte de kommende byggerier, siger Ib Sørensen, formand for planudvalget i Egedal Kommune





Stationsområdet - den første bydel i Egedal By - er en tæt by med huse, der varierer mellem to og seks etager. De første byggerier i området er en Føtex-butik og et nyt rådhus og et sundhedscenter. Lige nu er 72 plejeboliger og 60 familieboliger under opførelse. Begge byggerier forventes klar til indflytning inden sommeren 2016.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11