23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Entreprenørkontrakter for 170 millioner

Dong Energy har netop afsluttet en omfattende udbudsrunde.

Over de næste fem år forventer Dong Energy at indgå entrepriseaftaler til en samlet værdi af cirka 170 mio. kr. med I. Anker Andersen A/S og Kemp & Lauritzen A/S.

Det sker som led i arbejdet med drift og vedligehold af selskabets gasnet i Syd- og Vestsjælland samt Sønderjylland.

- Vi ønsker at samle vores leverandøraftaler og indgå langvarige strategiske samarbejder med nogle få, kvalificerede og motiverede partnere. Dette gælder både vores el- og gasnet, og jeg er glad for, at vi nu kan annoncere valget af vores kommende samarbejdspartner for vores gasnetaktiviteter, siger Anders Vikkelsø, Vice President i Dong Energy.

Rammeaftalerne er delt i to. Entreprenørvirksomheden I. Anker Andersen (med Over Jerstall VVS som underleverandør) skal stå for alle typer drift og vedligeholdelsesydelser på gasdistributionsnettet i perioden, mens Kemp & Lauritzen skal stå for en omfattende renovering af Dong Energys måler- og reguleringsstationer (MR-stationer).

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03