23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Jeld-Wen vokser med 200 medarbejdere

Dør- og vindueskoncernen med europæisk hovedkvarter i Løgstør har købt norske Dooria.

Jeld-Wen offentliggjorde mandag nyheden om en markant skandinavisk investering.

Købet af Dooria, der hører til blandt de største producenter af trædøre i Norden, skal give større muligheder på skandinaviske nøglemarkeder.

- Opkøbet er i linje med vores målsætning om at vokse og udvide vores produktionskapacitet for døre og vinduer i Europa, siger Kirk Hachigian, præsident og CEO for Jeld-Wen.

Dooria, med hovedsæde i Oslo, Norge, har tre fabrikker i Sverige og råder over en medarbejderstab på cirka 200. Den 68 år gamle virksomhed er en førende leverandør af døre til bolig- og erhvervsejendomme på de svenske og norske markeder.

Vilkårene for handlen er ikke offentliggjort.

Om Jeld-Wen
Jeld-Wen Northern Europe er en del af amerikanske Jeld-Wen Windows & Doors, som med aktiviteter på fire kontinenter er verdens største inden for sit felt. I Skandinavien markedsføres produkterne under varemærket Swedoor.

Jeld-Wen Northern Europe er også Europas ledende inden for produktion og markedsføring af døre. Virksomheden har 17 salgs- og produktionsenheder i syv lande, hvor mere end 2.700 dedikerede medarbejdere arbejder for at realisere en vækststrategi, som skal gøre Jeld-Wen markedsledende.

Northern Europe omsætter samlet for mere end 300 mio. EUR årligt.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03