23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bravida forbedrer indeklimaet i Tingbjerg

264 boliger skal have nye ventilationsanlæg og meget andet.

Bravida skal i de næste tre år forbedre indeklimaet i boligselskabet FSB's afdeling 1-43 i den københavnske bydel Tingbjerg.

En opgave til 40-50 mio. kr.

- Og det er absolut toppen inden for det her segment, siger Søren Pedersen, som er afdelingschef hos Bravida.

Bravia skal etablere nye ventilationsanlæg og vandinstallationer i boliger og kældre. Der skal udskiftes stofledninger, og ny belysning skal etableres i gange.

Derudover bliver der en del bygningsarbejde i forbindelse med nye lofter og installationsskakte.

FSB og Københavns Kommune har betinget, at det vindende firma opretter en eller flere praktikpladser. Søren Pedersen forestiller sig, at der måske bliver tale om tre stillinger. Disse pladser skal Bravida have besat i samarbejde med kommunen.

Søren Pedersen håber, at man kan finde lokale Tingbjerg-beboere til disse stillinger. Det har Bravida praktiseret før med god effekt, siger han.

- Det signalerer, at vi arbejder for beboerne. Der kan også være noget med sproget, fordi der bor mange forskellige kulturer i Tingbjerg og for nogle snakker dårligt dansk. Så kan de hjælpe os med sprogbarriererne.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web04