23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Appel: Flere skal deles om udgifterne ved DM i Skills

Konservativ udvalgsformand håber stadig på DM i Skills i Roskilde, men appellerer til at flere er med til at bære den økonomiske byrde

Roskilde Kommune og SkillsDenmark skal begge gøre en ekstraordinær indsats for at sikre, at danmarksmesterskaberne i håndværk, DM i Skills, kan afholdes i Roskilde i 2017.

Det siger Lars Lindskov (C), formand for Roskildes erhvervs- og vækstudvalg til Licitationen-Byggeriets Dagblad,

Appellen kommer, fordi DM i Skills har vokseværk. Både pladskravene og budgettet er steget i forhold til da kommunen for knap to år siden søgte om værtskabet.

Roskilde Kommunes andel forventes at blive seks mio. kroner, to mio. kroner mere end vurderet for to år siden. Denne ekstraudgift har kommunens økonomiudvalg sagt nej til at dække, som Licitationen - Byggeriets Dagblad beskrev forleden. Dermed er der skabt usikkerhed om kommunens værtskab.

”Jeg er bange for, at værtskabet glider Roskilde af hænde, hvis man ikke tænker kreativt og tænker hurtigt”, siger Lars Lindskov til Licitationen-Byggeriets Dagblad.

Læs hele artiklen her (kræver abonnement på Licitationen-Byggeriets Dagblad)
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web04