23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Aktion mod udenlandske stilladsarbejdere

Danske stilladsarbejdere er trætte af udenlandske stilladsarbejdere, der arbejder til lav løn i Danmark. Derfor er 20 stilladsarbejdere gået i aktion mod tyske arbejdere på en byggeplads i Skanderborg Bakker.
Annonce

20 stilladsarbejdere fra Vejle Amts Stilladsarbejderklub gik i morges i aktion mod tyske stilladsarbejdere på en byggeplads i Skanderborg Bakker.

Årsagen er, at de danske arbejdere er trætte af de udenlandske stilladsarbejdere, der arbejder til lav løn i Danmark. De tyske arbejdere får en løn på 10-13 euro i timen. Det svarer til 75-100 kr., hvilket er langt under den danske overenskomst.

Annonce

- Vi kan se, at der går folk ledige i Århus og andre steder - og så samtidig går de her tyske stilladsarbejdere til langt under mindstelønnen, siger Jacob Jespersen fra Århus Stilladsarbejderklub til P4.

Annonce

Han håber derfor, at aktionen giver anledning til en ordentlig aftale mellem de tyske arbejdere og arbejdsgiveren.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: P4

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|