23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Sikkerhedsmøder omfatte alle virksomheder på byggepladsen

Bygherren har pligt til at sikre, at alle arbejdsgivere på en byggeplads deltager i sikkerhedsmøder
Annonce

Det skal tages bogstaveligt, at alle arbejdsgivere på en byggeplads skal med til sikkerhedsmøder.

Det skriver Licitationen-Byggeriets Dagblad på baggrund af en afgørelse i Arbejdsmiljøklagenævnet, hvor en part på vegne af en bygherre har klaget over en afgørelse fra Arbejdstilsynet. I den konkrete sag sidste år afgav Arbejdstilsynet påbud til bygherren om straks at sikre, at koordinator indkalder alle arbejdsgivere på byggepladsen til sikkerhedsmøderne.

Annonce

Det skete fordi Arbejdstilsynet på tilsynsbesøget havde fået oplyst, at en underentreprenør ikke var indkaldt til sikkerhedsmøderne på byggepladsen.

Arbejdsklagenævnet fastholder i sin afgørelse Arbejdstilsynets påbud. Nævnet lagde vægt på, at Arbejdstilsynet ved tilsynsbesøget fik oplyst, at der var 165 ansatte på byggepladsen fra flere forskellige firmaer.

Annonce

Nævnet lagde samtidig vægt på, at den pågældende entreprenør arbejdede som underentreprenør og derfor er arbejdsgiver på pladsen.

Læs hele artiklen her: Kræver abonnement på Licitationen-Byggeriets Dagblad Annonce

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|